StarDrive Poland 2013 Bielsko-Biała

StarDrive Poland 2013 Bielsko-Biała

Tegoroczny StarDrive Poland, zorganizowany na terenie Beskidu Śląskiego, wpisał się w pamięć uczestników malowniczymi trasami, urokliwymi zabytkami i towarzyszącymi im licznymi atrakcjami. XII Zlot Zabytkowych Mercedesów odbył się w dniach od 30 maja do 2 czerwca. Do stolicy Podbeskidzia, Bielska-Białej, przyjechały 74 załogi z całej Polski, a także z różnych zakątków Europy. Bazą rajdu został Hotel Dębowiec, usytuowany u podnóża gór.
Pierwszego dnia zlotu uczestnicy wzięli udział w Biesiadzie z Mercedesem, podczas której aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej wcielili się w znane postaci ze świata muzyki i wykonali ich utwory. Na scenie pojawili się między innymi grecki piosenkarz Demis Roussos, „Królowa Rock and Rolla” Tina Turner oraz kultowy zespół Filipinki. Zmagania rajdowe rozpoczęły się w piątek 31 maja o godzinie 9.00. Załogi startujące przejechały różnymi trasami z Bielska-Białej do Szczyrku, urokliwego miasteczka w dolinie Żylicy. Na Placu św. Jakuba zostały przywitane tradycyjną góralską muzyką i pysznymi oscypkami. W centrum miejscowości zorganizowano pokaz prawidłowych i bezpiecznych sposobów pakowania i przewożenia bagażu oraz dzieci w samochodzie. Ze Szczyrku ekipy udały się do Wisły-Malinki pod skocznię narciarską im. Adama Małysza. Na tej trasie, podczas podjazdu na Przełęcz Salmopolską, została przeprowadzona próba przejazdu ze stałą prędkością, w czasie której – po raz pierwszy w historii zlotu – zastosowano transpondery. Z wyciągu krzesełkowego, prowadzącego na szczyt skoczni, uczestnicy zlotu mogli podziwiać przepiękna panoramę Perły Beskidów. Kolejną „perełką” na trasie przejazdu była Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle. Biorący udział w rajdzie mieli okazję zwiedzić historyczny Zamek Górny, zbudowany w latach 1928-1931 na terenie zespołu zabudowań spalonego zameczku Habsburgów, wraz z drewnianą kaplicą pw. św. Jadwigi Śląskiej, wybudowaną w pierwszej dekadzie XX wieku. Po zwiedzaniu Rezydencji uczestnicy zjedli smaczny obiad w restauracji nieopodal Zamku Dolnego. Opuszczając tereny Rezydencji Prezydenta RP, załogi wzięły udział w quizie dotyczącym historii Mercedesa, zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego i wiedzy o zabytkach Beskidu Śląskiego. Następnie drużyny udały się na krótki postój na Plac Bogumiła Hoffa w Wiśle, gdzie odbywał się pokaz strażackich orkiestr dętych. Stamtąd uczestnicy zlotu udali się w kierunku Bielska-Białej, po drodze odwiedzając Dwór Świętoszówkę – jedno z miejsc na kulinarnej mapie Polski. Zwieńczenie intensywnych zmagań drugiego dnia zlotu stanowił „Wieczór z Gwiazdami”, zorganizowany w Sali Redutowej Hotelu Pod Orłem w stolicy Podbeskidzia. W sali zbudowanej w neorenesansowym stylu, goszczącej w czasach swej świetności wiele znamienitych postaci, odbył się recital Anny Guzik, aktorki na co dzień występującej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, która zachwyciła miłośników srebrnej gwiazdy swoim śpiewem i wdziękiem.
W sobotę 1 czerwca uczestnicy XII Zlotu wzięli udział w Konkursie Elegancji, zorganizowanym na Placu Bolesława Chrobrego u podnóża Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej, który poprowadził znany dziennikarz i pasjonat motoryzacji Patryk Mikiciuk. Po zakończonym konkursie uczestnicy zlotu mieli możliwość wyjazdu kolejką linową na Szyndzielnię oraz przetestowania najnowszych modeli marki – Mercedesa Klasy A czy też Mercedesa CLA AMG. Samochody zostały udostępnione przez Autoryzowanego Dealera Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive Bielsko-Biała, który zapewnił także opiekę serwisową w czasie trwania całej imprezy.
Wieczorem w kompleksie hotelowym odbył się Bal Komandorski, podczas którego nagrodzono zwycięzców pięknymi pucharami, oryginalnymi medalami oraz zegarkami szwajcarskiej firmy DOXA. Wszystkie załogi zostały obdarowane pamiątkowymi medalami, z widniejącymi na nich zabytkowymi mercedesami na tle Zamku książąt Sułkowskich. Podczas gali skierowano wiele podziękowań do głównego sponsora zlotu – firmy Mercedes-Benz Polska oraz innych sponsorów, w tym głownie w kierunku PZU SA. Szczególne podziękowania złożono na ręce Komandora Zlotu Henryka Borowskiego i Wicekomandora Kazimierza Krywulta.

Tutaj znajdziecie galerię zdjęć ze Zlotu w Bielsko-Białej