III Zlot – Kazimierz Dolny 2004

Kazimierz Dolny nad Wisłą 1-3 października 2004
Tekst: Janusz Peszak,
Foto: Sebastian Pęciło

W dniach 1 do 3 pażdziernika w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbył się III Ogólnopolski Zlot Zabytkowych Mercedesów, który doszedł do skutku dzięki inicjatywie i sporemu nakładowi pracy skarbnika Klubu Zabytowych Mercedesów Polska, Sebastiana Pęciło, przy pomocy zarządu, członków i sympatyków Klubu.
Szczególne podziękowania należą się Pani Dr Ewie Łabno-Falęckiej i Pawłowi Górasowi, którzy z ramienia DaimlerChrysler Automotive Polska aktywnie wsparli imprezę i zadbali o jej należytą oprawę oraz kolegom z Automobilklubu Lubelskiego z Panem Prezesem Pawłem Święckim i skarbnikiem Pawłem Bobińskim na czele, którzy w sposób absolutnie profesjonalny zorganizowali część sportową zlotu.
Bazą rajdu był znany większości miłośników starej motoryzacji Zajazd Piastowski. Załoga tego przemiłego hotelu po raz kolejny udowodniła, że jest w stanie sprostać wszystkim potrzebom braci rajdowej, organizując swojską wieczerzę z przysmakami lokalnej (i nie tylko) kuchni na przywitanie, ratując zziębnięte załogi od wycieńczenia, gdy okazało się, że zawiódł obiad w restauracji w centrum miasta i wreszcie serwując same smakołyki (wybrane przez eksperta Klubu w tej dziedzinie, Wojtka Spyrę) na wieczorze komandorskim.

Na starcie zameldowało się równo trzydzieści załóg, wśród których jadąc niezbyt starym, ale za to bardzo żwawym Mercedesem 280 CE z numerem startowym 9, walczył ze zmiennym szczęściem niżej podpisany. Dominowały samochody z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, wśród których cieszyły oko przedwojenne „perełki”: model „200” z 1933 roku Daniela Miłoszewskiego, „320” Pullman z 1937 roku Czesława Gąsiora oraz „170 V” z 1937 roku Krzysztofa Kossobudzkiego, tworząc zgodnie z przyjętym regulaminem (Regulamin Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych) klasę Pre 45 . Niestety zabrakło „flagowego” Mercedesa 10/20 HP z 1912 roku, którego właściciela, prezydenta Klubu Józefa Kołoczka w przeddzień rajdu zmogła ciężka grypa.

Listę samochodów wyprodukowanych po 1945 roku (klasa Post 45) otwierał pięknie odrestaurowany Mercedes 170 S z 1951 roku z załogą Grzegorz Ziółkowski (tata-kierowca) i Marta Ziółkowska (córka- pilot). Wśród sportowych modeli Mercedesa klasą samą dla siebie był perfekcyjny w każdym detalu „190 SL” z 1957 roku, z Darkiem Filimowiczem za kierownicą i Jasiem Milczkiem w roli pilota. Niewtajemniczonym trzeba wyjaśnić, że Darek i Jasio to (łącznie z niżej podpisanym) najstarsi stażem w rajdach oldtimerów uczestnicy Zlotu. Myślę, że zostanie mi wybaczona ta odrobina poufałości; znamy się bowiem z załogą F-M ponad trzydzieści lat i zawsze przy okazji wspólnych spotkań z łezką w oku wspominamy pionierskie czasy „weteraństwa” – jak wtedy nazywano miłość do zabytkowych pojazdów, kiedy na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych uczestniczyliśmy w pierwszych rajdach „weteranów szos”, organizowanych w Polsce. I zawsze z satysfakcją stwierdzamy, że mimo wielu przeciwności i dziejowych „zakrętów”, imprezy te trwają, są coraz ciekawsze i co najważniejsze, przyciągają coraz to młodsze pokolenia, zakochane w starych automobilach. Wszystkim malkontentom, prychającym na trzydziestoletnie Mercedesy, biorące udział w Zlocie, że cóż to niby za zabytki, skoro tu i ówdzie podobne można jeszcze spotkać „na słupku”, nieśmiało przypominam, że w 1968 roku, kiedy zorganizowano jeden z pierwszych rajdów „staruszków”, mój przedwojenny „170V” miał zaledwie trzydzieści lat….

Ale do rzeczy. Wszystkie próby sportowe Zlotu zlokalizowano na starym podlubelskim lotnisku, które przed wojną pełniło rolę zapasowego lotniska dla Dęblina. Dzisiaj widok samolotu jest tu raczej rzadkością, częściej natomiast z racji dobrze zachowanych betonowych pasów i dróg dojazdowych można tu spotkać ścigające się samochody. W takiej scenerii rozstawienie kolejnych „kręciołków” nie było trudne do przewidzenia: długie proste, łatwe z pozoru, rozległe slalomy, sporo miejsca na nawroty i, co najważniejsze, brak jakichkolwiek ograniczeń, bo z obu stron tylko trawa.Wydawało się, że tylko gaz do dechy i wygrywa ten, kto ma mocniejszy silnik. Ale prawa fizyki są nieubłagane. Przekonało się o tym kilku ścigantów, nie mogąc zatrzymać rozpędzonego samochodu na linii mety. Sam tego doświadczyłem, kiedy brakło metra, aby zmieścić się w nie dość szeroką dla rozwijanej prędkości, bramkę. Przekonał się o tym Daniel Miłoszewski, który swego staruszka w ostrym skręcie postawił na dwa koła i tylko cud (albo raczej refleks żony – pilota, która, jak jachtowy wyga, zbalastowała auto) uratował go przed paskudną wywrotką.

Po sportowych emocjach załogi mogły nieco ochłonąć, rozwiązując testy z przepisów ruchu drogowego oraz z historii marki Mercedes-Benz.

Na zakończenie Zlotu, na rynku w Kazimierzu odbył się tradycyjny konkurs elegancji, podczas którego załogi prezentowały stroje z epoki pojazdu. Za inwencję w doborze stroju wyróżniono:

  • załogę Mercedesa 170S Martę i Grzegorza Ziółkowskich (para udająca się na bal),
  • załogę Mercedesa 450 SL Ewę i Krzysztofa Masztalerzów (para golfistów),
  • debiutującą na naszych rajdach załogę Mercedesa 180 D Joannę i Pawła Górasów (para jadąca na niedzielną majówkę).

Podczas uroczystej kolacji komandor Zlotu, Sebastian Pęciło wręczył zwycięzcom pamiątkowe puchary, plakietki oraz upominki ufundowane przez DaimlerChrysler Automotive Polska.

Po emocjach całodziennej rywalizacji uczestnicy zlotu, jak również zaproszeni goście, spotkali się na tradycyjnym Balu Komandorskim w pomieszczeniach Hotelu „Zajazd Piastowski”.

Wyniki rajdu:

Klasa I (samochody wyprodukowane do 1945 roku)

miejsce 1 Pan Daniel Miłoszewski – Mercedes 200 (1933r.)
miejsce 2 Pan Krzysztof Kosobudzki – Mercedes 170V (1937r.)
miejsce 3 Pan Czesław Gąsior – Mercedes 320 Pullman (1937r.)

Klasa II (samochody wyprodukowane w latach 1946 – 1983)

miejsce 1 Pan Piotr Szczublewski – Mercedes 280 SE (W108 – 1968r.)
miejsce 2 Pan Dariusz Filimowicz – Mercedes 190 SL (1957r.)
miejsce 3 Pan Mirosław Piskorek – Mercedes W108 (1966r.)

Wyniki konkursu elegancji:

miejsce 1 Pan Grzegorz Ziółkowski, Pani Marta Ziółkowska – Mercedes 170S, W136 (1951r.)
miejsce 2 Pan Krzysztof Masztalerz, Pani Ewa Masztalerz – Mercedes W 107 (1971r.)
miejsce 3 Pan Paweł Góras, Pani Joanna Karczmarek-Góras – Mercedes 180D (1958r.)

Wyniki prób sportowych:

miejsce 1 Pan Jan Cudak – Mercedes W107 SLC
miejsce 2 Pan Piotr Szczublewski – Mercedes 280 SE (W108 – 1968r.)
miejsce 3 Pani Karolina Król – Mercedes 500 SL, R107 (1983r.)

Galeria zdjęć III Zlot Kazimierz Dolny