StarDrive Poland 2015 Łódź

Relacja z XIV-ego Zlotu Zabytkowych Mercedesów StarDrive Poland 2015 w Łodzi 04-06.2015
Tekst Paweł Góras

Jak co roku, długi czerwcowy weekend Bożego Ciała stał się okazją dla miłośników i kolekcjonerów zabytkowych Mercedesów do zaprezentowania i podziwiania pięknie odrestaurowanych aut tej marki. W organizowanym przez Klub Zabytkowych Mercedesów Polska zlocie wzięło udział prawie 90 załóg, z czego większość stanowili jego członkowie. W tym roku gościnnym dla nas okazała się być Łódź, a stało się tak w dużej mierze dzięki przychylności i wsparciu Władz Miasta, a także naszemu sponsorowi – Manufakturze, która przez cały okres imprezy gościła nas u siebie tj. na terenach dawnych zakładów włókienniczych Izraela Poznańskiego.
W ten upalny dzień 04.06.2015 pierwsze auta dotarły do hotelu Andels we wczesnych godzinach popołudniowych. Recepcja Zlotu zaczęła tętnić życiem. Wydawanie materiałów, koszulek, przymiarki czapek a nawet wyszywanie indywidualnych haftów na koszulkach, o co zadbał Komandor Zlotu – Paweł Grzegorczyk przywożąc specjalną maszynę. Serdeczne przywitania przyjaciół i znajomych. Niektórzy nie widzieli się od ponad roku, dlatego rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń nie było końca.
Zlot tradycyjnie rozpoczął się od wieczornej kolacji, tym razem w Pałacu Poznańskiego, w którym aktualnie mieści się Muzeum Miasta Łódź. Świetnie bawiliśmy się wśród pięknych wnętrz pałacu rozkoszując się znakomitą muzyką.
Następnego dnia, po porannej odprawie, wyruszyliśmy z rynku Manufaktury w nieco ponad 100 kilometrową trasę. Czekały na nas liczne zadania, których jakość wykonania była podstawą do stworzenia końcowej klasyfikacji.
Tego dnia, poza rywalizacją mieliśmy okazję zobaczyć i zwiedzić powstałą w 1907 roku najstarszą łódzką elektrownię EC1, na terenie której odbyła się próba „jazdy na podwójnym gazie”. Próba ta polegała na tym, że kierowca i pilot zakładają specjalne okulary imitujące pole widzenia człowieka po znacznym spożyciu alkoholu. W tych okularach załogi miały za zadanie wjechać do kartonowego (na szczęście !) garażu. Jest to niezwykle trudne, wręcz nie możliwe do wykonania, dlatego nie zachęcamy do tego typu przedsięwzięć w codziennym życiu. Ruszyliśmy dalej próbując dokładnie obserwować otoczenie i ustalać kolejność występowania poszczególnych obiektów, których zdjęcia zostały nam przekazane przed startem do rajdu. Było to jedno z zadań, bardzo ważne w kontekście ostatecznej punktacji. Jeżeli dodamy do tego konieczność pilnowania trasy możemy sobie wyobrazić ile emocji i dyskusji było w samochodach. Cóż, pilot ma ciężkie życie…
Chwilę wytchnienia mieliśmy podczas pysznego obiadu w należącym do jednego ze sponsorów zlotu, nowoczesnym Centrum Rehabilitacji Columna Medica w Łasku. Chwila ciszy, spokoju, ostatnie wymiany informacji, czasem wzajemna pomoc w uzupełnieniu kolejności obiektów i ruszamy dalej w trasę docierając do tzw. Białej Fabryki czyli Muzeum Włókiennictwa. W Białej Fabryce mieliśmy okazję poznać kawałek historii włókiennictwa, z której Łódź słynie do dziś. W odkrywaniu ciekawych faktów pomagała nam przewodniczka, która w bardzo interesujący sposób wprowadziła nas w klimat ówczesnej Łodzi i Fabryki sławnej na całą Europę. Nie szczędziła nam też wątków rodzinnych jej właścicieli, szczególnie tych z okresu międzywojennego.
Po chwili odpoczynku pełni emocji wyjechaliśmy do hotelu, gdzie po krótkim odpoczynku rozpoczęliśmy przygotowania do wieczornego punktu programu jakim była wieczorna kolacja w Muzeum Kinematografii połączona ze zwiedzaniem oraz wizytą w Łódzkiej Szkole Filmowej. W dobrych nastrojach, po uprzednim uzupełnieniu kalorii zwiedziliśmy wnętrza Muzeum, w których kręcono m.in. jeden z odcinków Hansa Klossa. Niektórzy z nas zrobili sobie zdjęcia na słynnych schodach Łódzkiej Szkoły Filmowej. Kto wie, może komuś pomoże to w karierze filmowej … ?
Mimo przebytego w tym dniu dość długiego dystansu i realizacji wielu zadań po drodze wszystko przebiegło bardzo sprawnie, a stało się tak dzięki Stowarzyszeniu Classic Cars Łódź, które perfekcyjnie przygotowało trasę, próby sportowe i czuwało nad bezpiecznym przemieszczaniem się zabytkowych Mercedesów.
Tradycyjnie trzeciego dnia zlotu odbywa się konkurs elegancji będący zwieńczeniem StarDrive Poland. Tym razem były dwa konkursy, składające się na jedną klasyfikację końcową. Pierwszy z nich odbył się przy ul. Piotrkowskiej. Temperatura tego dnia była bardzo wysoka i to nie tylko za sprawą gorączkowych przygotowań do konkursu i tworzenia ostatnich koncepcji zauroczenia komisji pojazdem, strojem czy też odegraną scenką. Lekką konsternację uczestników wywołała przechodząca przez ulicę Piotrkowską kolumna kibiców. Obawy o wystawione tam zabytki okazały się niepotrzebne, wszystko odbyło się bez jakichkolwiek incydentów. Tak czy inaczej cieszyliśmy się mając możliwość schłodzić się nieco kosztując lody w cukierni R. Dybalski – jednego ze sponsorów naszego spotkania.
Oryginalne scenki, piękne stroje, znakomicie odrestaurowane samochody, jury miało ciężkie zadanie…
Drugi konkurs odbył się na rynku Manufaktury, gdzie załogi przed innym już jury prezentowały siebie, jak również swoje pojazdy.
Wieczorem, w sali balowej hotelu Andels odbył się Bal Komandorski. Tradycyjnie rozpoczął się on od ogłoszenia wyników, rozdania nagród i podziękowania dla sponsorów bez których impreza nie mogłaby się odbyć w takim wydaniu. Pozostała już tylko zabawa na parkiecie. I tutaj koniec relacji z Balu, mogę jedynie nadmienić, że zabawa była szampańska.

W tym miejscu chcemy szczególnie podziękować naszemu sponsorowi głównemu – firmie Mercedes-Benz Polska, która jest przedstawicielem marki Mercedes-Benz w naszym kraju, dzięki której zlot mógł odbyć się na tak wysokim poziomie. W Łodzi reprezentantem marki i jednocześnie sponsorem imprezy była firma Auto-Studio.
Cieszymy się, że do grona sponsorów zawitała także firma Allianz, która jako jedyna firma ubezpieczeniowa zdecydowała się udzielić członkom Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska preferencyjnych warunków ubezpieczenia OC.

Na koniec, jeszcze raz ogromne podziękowania dla Komandora – Pawła Grzegorczyka, członka naszego klubu i jak sam się przedstawia, lokalnego patrioty. Dzięki jego zaangażowaniu i znakomitej organizacji nie tylko poznaliśmy to piękne miasto o bogatej historii, ale także przeżyliśmy niezapomniane chwile i doświadczyliśmy wielu pozytywnych emocji. Pawle jeszcze raz serdecznie dziękujemy !

Galerię zdjęć znajdziecie tutaj:
Galeria zdjęć StarDrive Poland 2015 Łódź

A tutaj znajdziecie pełne wyniki w podziale na klasy oraz w klasyfikacji generalnej

Wyniki StarDrive Poland 2015 w poszczególnych klasach pojazdów
Wyniki StarDrive Poland 2015 klasyfikacja generalna pojazdów

… i wyniki konkursu elegancji
Wyniki StarDrive Poland 2015 podium w konkursie elegancji

plakat_www_v8