She’s Mercedes 2017

Tekst: Małgorzata Przebindowska

W dniach18-20.08. odbył się She’s Mercedes II Zlot Miłośniczek Zabytkowych Mercedesów. Podczas drugiej edycji spotkania spontanicznie tworzącej się damskiej społeczności w tym roku dołączyły nowe fanki. Ponownie stworzyły silną grupę 18 uczestniczek. Spośród 10 aut dwa nie ukończyły jeszcze 25 lat, ale ponieważ dziewczyny brały udział w Zlocie poprzednio jako pilotki, uznane zostały za „rokujące”. Trzecia, niegdysiejsza pilotka Komandor Zlotu piszącej te słowa, przyjechała klasykiem, który dostała w prezencie urodzinowym na dowolny weekend lata. To sprawiło, że po powrocie niezwłocznie rozpoczęła poszukiwanie odpowiedniego R107 i udało się nabyć czarną mambę, więc znowu jest wolne miejsce dla kolejnej pilotki w przyszłym roku…

Największe zainteresowanie wzbudzał świetnie utrzymany Ponton z 1957 roku. Było aż pięć R107 ze wszystkich trzech serii w wersjach amerykańskiej i europejskiej, co nie tylko odzwierciedla trend w nabywaniu młodszych samochodów, w tym bardzo atrakcyjnych kabrioletów, ale także sprzyja kobietom, które bardziej wolą jeździć samochodami niż je naprawiać. Można też było obejrzeć W109 300 SE i W108 z wczesnych lat 70-tych.

Bazą Zlotu był Hotel Marina Club w Sile koło Olsztyna, tak więc siła kobiet w Sile – dosłownie. Pierwszego wieczora zostałyśmy powitane przez przedstawicieli Olsztyńskiego Klubu Motorowego, którzy przyszli z gadżetami klubowymi i pudłem śliwek w czekoladzie. Kolejnego dnia, gdy prezentowałyśmy auta przy plaży miejskiej w Olsztynie nad Jeziorem Ukiel panowie stawili się w jeszcze większym składzie i absolutnym zaskoczeniem były przyniesione w dwóch zabytkowych konwiach przepiękne białe róże dla każdej z nas. Sympatyczne rozmowy, wspólni znajomi i potem niespodzianka pod hotelem, gdzie przyjechała specjalnie dla nas lokalna klubowa duma „Henio” czyli W170V z 1939. Trasa przejazdu (ok. 120 kilometrów) obfitowała w malownicze widoki lasów i jezior Warmii często w leśnych zielonych tunelach. Miejsca – poza znanym sanktuarium w Gietrzwałdzie – niekoniecznie opisywane w popularnych przewodnikach: Glendoria czyli SPA na świeżym powietrzu, Pręglity gdzie kręcono film „Róża” i miejsca związane ze sztuką od teatru w Węglitach, po galerie malarstwa i sztuki użytkowej, w których organizowane są otwarte warsztaty. My odwiedziłyśmy największe w Polsce Lawendowe Pole i Muzeum Żywe w Starym Kawkowie: lawendowa herbata i lawendowe ciasteczka, produkcja olejków i suszące się metrami na poddaszu bukieciki ilustrowały opowieść właścicielki z pasją – a kobiety z pasją lubimy najbardziej!

Konkursów elegancji nie było, ale dla uczczenia 50-lecia marki Mercedes-AMG na wieczór komandorski obowiązywał strój z 1967 roku, dokładnie proste pudełkowe fasony a lá Twiggy czy Jacqueline Kennedy. W atmosferze fantastycznego humoru wyznaczony został termin na kolejny zlot – pierwszy weekend września 2018.