She’s Mercedes 2022 Lidzbark Warmiński

She’s Mercedes 2022 – klasyki i powab

tekst: Katarzyna Frendl 

Unikatowe Mercedesy z lat 50. i późniejszych, pieczołowicie odrestaurowane roadstery i piękne kobiety – tak, w atmosferze blichtru i elegancji, upłynęła 7. edycja Zlotu Miłośniczek Zabytkowych Mercedesów – She’s Mercedes – w Lidzbarku Warmińskim.
Czternaście załóg i 24. niezwykłych pań, z których każda jest odrębnym materiałem na artykuł, spotkało się w piątkowe popołudnie w urokliwych murach Hotelu Krasicki – historycznego przedzamcza rezydencji Biskupów Warmińskich, aby wspólnym zwiedzaniem rozpocząć 7. zlot Miłośniczek Zabytkowych Mercedesów. Partnerami wydarzenia był Mercedes-Benz Polska, Auto Idea oraz Maybach Boutique Kraków.
Inicjatywę spotkań She’s Mercedes – wyłącznie w kobiecym gronie – zapoczątkowała wieloletnia Prezydent Klubu Zabytkowych Mercedesów i jednocześnie właścicielka 300 SL z 1989 (R 107), Małgorzata Przebindowska. Uznała, że właścicielki lub użytkowniczki old- i youngtimerów ze Stuttgartu, chętnie zintegrują się bez męskiego towarzystwa, przemierzając wspólnie malownicze trasy i zwiedzając ciekawe miejsca. To był strzał w dziesiątkę! Uczestniczek wydarzenia z roku na rok przybywa, a przyjaźnie zawiązane podczas rajdu trwają latami.
Tegoroczna komandorka rajdu – Ewa Łuszcz oraz vice komandor – Monika Dzierżko, które przybyły na rajd niezwykłym W 180 z 1957 roku (typ 220 S) – dołożyły wszelkich starań, aby dopiąć organizację, atrakcje i logistykę na ostatni guzik. Niektóre z pań przywiozły swoje unikatowe egzemplarze Mercedesów lawetami, inne przyjechały „na kołach” – wszystkie mogły liczyć na wsparcie serwisu Zbyszka Brolera z Warszawy. Spotkały się podczas uroczystej kolacji na hotelowym moście, gdzie w otoczeniu średniowiecznych murów zamku kosztowały specjałów hotelowej, regionalnej kuchni. Rozmowom o samochodach – i nie tylko – nie było końca.
Blichtru nadała obowiązująca podczas spotkania kolorystyka ubioru i dodatków do stroju, każdego roku inna. Tym razem zlotowymi barwami były biel i złoto, idealnie podkreślające zestawienie świeżości z luksusem i elegancją.
W sobotni poranek, na dziedzińcu Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim, rozpoczęła się prezentacja załóg i ich oryginalnych egzemplarzy, prowadzona przez dziennikarkę motoryzacyjną, Katarzynę Frendl. Najstarszym pojazdem, z 1952 roku, był W 191 (170 DS), którym przyjechała załoga w składzie Edyta Kopaczewska i Agata Rurarz. Konkurs na najpiękniejsze auto zlotu wygrał jednak Mercedes-Benz 300 SE z 1964 (W 112), prowadzony przez Joannę Szczublewską, a pilotowany przez jej mamę, Danutę Szczublewską. Silna reprezentacja aut z nadwoziem SL wzbudzała ogromne zainteresowanie wszystkich odwiedzających zamek. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością zarówno Burmistrz Miasta Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski, jak i Prezydent Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska, Łukasz Twardoch.
Po południu uczestniczki rajdu, zabytkowym orszakiem, przejechały do Folwarku Galiny, gdzie zostały uraczone typowym, warmińskim obiadem, mogły odpocząć w pełnym fauny i flory romantycznym ogrodzie, skorzystać z warsztatów zielarskich w Pałacu oraz odbyć lot balonem. Nazajutrz, zmysłowym koncertem Ewy Łuszcz na wydającym oryginalne dźwięki handpanie oraz zwiedzaniem Muzeum Warmii i Mazur w Lidzbarku, panie zakończyły swoje siódme spotkanie, które upłynęło w atmosferze integracji i niekończących się rozmów o zabytkowej motoryzacji.

materiały ze zlotu:

Materiał w motocaina.pl

Materiał w Mercedes Me