She’s Mercedes 2016

Tekst: Małgorzata Przebindowska

W dniach 19-21 sierpnia odbył się I Zlot Kobiet w Zabytkowych Mercedesach She’s Mercedes w Chomiąży Szlacheckiej na Pałukach. Bazą był Hotel Herbarium położony nad jeziorem, w pobliżu lawendowego wzgórza i wśród ogrodów pachnących ziołami. Zjechało 10 załóg i 18 pań z całej Polski, przy czym najdłuższa podróż to 8 godzin z Katowic z prędkością spacerową… Wszystkie panie to miłośniczki trójramiennej gwiazdy i zabytkowej motoryzacji, uczestniczki także wielu innych zlotów w Polsce. Tym razem wzięły sprawy w swoje ręce i zorganizowały wydarzenie zaspokajające potrzeby kobiet nie skupiając się przesadnie na problemach gaźników, alternatorów oraz zmatowionego wiekowego lakieru.
Wszystkie Mercedesy w wieku minimum 25 lat, w tym 4 kabriolety, a najstarszy to W 112 300SE z 1964 roku. Była też „Amelka” W114 z 1971, która grała w filmie „Jack Strong” o pułkowniku Kuklińskim, a prowadził ją główny bohater grany przez Marcina Dorocińskiego.
Trasa przejazdu w sobotę prowadziła do Lubostronia, gdzie pałac – perła polskiego klasycyzmu -zbudowany na wzór warszawskiej Królikarni, następnie do Gąsawy – modrzewiowy siedemnastowieczny kościół z rzadkim malowanym wnętrzem, potem do Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji, aby zakończyć w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. W południe „Gwiazdy” zaprezentowały się na Placu Wolności w Żninie i tam odbył się plebiscyt wśród mieszkańców na ich ulubionego Mercedesa. Nie dziwi, że zwyciężył piękny czary kabriolet z czerwonym wnętrzem W112, model 300 SE z 1964 roku i załoga Danuta Szczublewska i Sabina Horyza. II miejsce to Pagoda W133 250 SL z 1967 załogi Joanny Małuszyńskiej i Magdaleny Dobaniewicz-Grabowskiej, a III miejsce zajął R 107 model 300 SL, którym przyjechała Komandor Zlotu Małgorzata Przebindowska i jej pilotka Jolanta Brzozowska-Zając. Puchary wręczył osobiście Burmistrz Żnina – Pan Robert Luchowski.
W Żninie padały pytania o remonty samochodów, konserwację i koszty utrzymania, ale odpowiedzi zawsze krążyły wokół specjalistów: mechaników, elektryków, tapicerów, lakierników, specjalistów od piaskowania i chromowania. To oni przyczyniają się głównie do nienagannego wyglądu i funkcjonowania zabytków. Panie odpowiadały, że nie jest rzadkością nadawanie imion Mercedesom co świadczy o szczególnym do nich stosunku jak do członków rodziny. W końcu te auta mają i ciało i duszę!
Sobota zakończyła się piknikiem nad jeziorem, gdzie panie, które regularnie widują się na dorocznych StarDrive mogły w końcu poznać się bliżej i odkryć jak wiele je łączy! Kilka odwiedzin w SPA i potem wspaniała kolacja „slow food”, gdzie większość potraw zostawiała wrażenie dotyku strusiego pióra na języku. Panie zapragnęły poznać cudotwórcę i skończyło się na wizycie w królestwie kucharza i przygotowaniu specjalnie dla ekipy sorbetu malinowego. Na wieczór obowiązywały kreacje wizytowe w kolorze własnego auta….
Zlot skupił aktywne energiczne i przedsiębiorcze kobiety, które potwierdziły, że She’s Mercedes i że samochody to domena nie wyłącznie męska.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął m.in. Mercedes-Benz Polska oraz Klub Zabytkowych Mercedesów Polska.