StarDrive Poland 2016 Gdańsk

StarDrive Poland 2016 Gdańsk
Tekst: Marek Pietruszewski

W dniach 26-29 maja 2016 r. odbył się XV Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów StarDrive Poland 2016.
W Zlocie wzięło udział 92 samochody i blisko 220 uczestników.
Bazą Zlotu był Hotel Gdańsk przy ul. Szafarnia 9 w Gdańsku. Pierwsze samochody na parking przy Marinie Gdańsk zaczęły zjeżdżać już w środę. Pozyskany dzięki uprzejmości Miasta Gdańsk parking w bezpośrednim sąsiedztwie Mariny Gdańsk zapełnił się do wieczora. Do końca dnia wszystkie załogi bezpiecznie znalazły się w gościnnych progach Hotelu Gdansk.
Piątek był dniem rajdowym. Załogi wyruszyły na jazdę nawigacyjną po Kaszubach. Na trasie nasze załogi odwiedziły Kartuzy i Chmielno, gdzie spotkały się z nadzwyczajnie gorącym przyjęciem. W Kartuzach załogi były witane osobiście przez Burmistrza Miasta Mieczysława Gołuńskiego, natomiast atrakcje zapewniało Koło Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna (zwyciężczynie w konkursie wojewódzkim 2016).
Z Kartuz załogi udały się do Chmielna, gdzie spotkały się z równie gorącym przyjęciem oraz miały możliwość zwiedzenia Muzeum Ceramiki Kaszubskiej.
Kolejny etap wiódł do CEPR Szymbark, gdzie załogi zaprezentowały się w otoczeniu domów Sybiraków i była przerwa na obiad oraz niezaplanowaną burzę z gradem.
W drodze powrotnej uczestnicy rajdu mieli do rozwiązania filmowo-motoryzacyjną zagadkę związaną z Mercedesem, a niektórzy zostali skontrolowani przez niezapowiedziany patrol Milicji Obywatelskiej. W większości skończyło się na pouczeniach, choć ci najbardziej oporni dostali wezwania na komendę. Na mecie każda z załóg otrzymała pamiątkową poduszkę z motywem graficznym Zlotu, wykonaną przez firmę IntereSKa, według projektu znanej gdańskiej graficzki Magdy Benedy.
Monitoring przejazdów na trasie, próbę jazdy na regularność oraz kontrolę przestrzegania ograniczeń szybkości zapewniła po raz kolejny firma Tekom z Radomia.
Po powrocie wszystkich załóg, podjechały autobusy ZKM Gdańsk, którymi uczestnicy Zlotu udali się na kolację do Europejskiego Centrum Solidarności. Po kolacji zlotowicze zwiedzali Centrum, oraz wzięli udział w aukcji, z której fundusze zostały przekazane na Instytut Lecha Wałęsy. Przychód z aukcji książek z autografem Prezydenta osiągnął 5.000 zł.
W niedzielę 28 maja kolumna samochodów, eskortowana przez gdańską Policję, wyruszyła na Targ Węglowy, gdzie odbył się Konkurs Elegancji, włączony w program obchodów Święta Miasta. Konkurs trwał od godziny 13 do 17, i przyciągnął tłumy Gdańszczan i turystów. Każdy z samochodów podjeżdżał pod scenę, na której było urządzone jury, a tłumy kibiców oklaskiwały każde podjeżdżające auto. Na Konkursie zaprezentowały się dodatkowo załogi zabytkowych samochodów ciężarowych: wóz strażacki z OSP Koszwały z 1974 r. (w ciągłej służbie pożarniczej) oraz Unimog-Mercedes.
W jury znalazł się prawnik Mercedes-Benz Polska Wojciech Stankius, Redaktor Naczelny Automobilisty Jerzy Kossowski i założyciel Klubu Zabytkowych Mercedesów w Islandii Gunnar Mar Gunnarsson.
Zwieńczeniem Zlotu był Bal KoMandorski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, podczas którego Zespół Komandorski podziękował partnerom Zlotu i sponsorom Zlotu, oraz nastąpiło uroczyste rozdanie nagród zaprojektowanych przez opiekuna medialnego Zlotu, Magdę Benedę, wraz z nagrodami ufundowanymi przez firmę Toys4boys, każda z logo Klubu Zabytkowych Mercedesów.
Kulminacją był tort na obchody XV-lecia Klubu, oraz otwarcie dachu w Teatrze, dzięki któremu załogi miały możliwość podziwiać rozgwieżdżone niebo nad Gdańskiem.
W niedzielę 29 maja załogi bez większych przygód wróciły do domów.

Poniżej znajdziecie link z wynikami rajdu:
Wyniki StarDrive Poland 2016 Gdańsk

… oraz galerię zdjęć:
Galeria zdjęć StarDrive Poland 2016 Gdańsk

Mercede_plakat_490x690_OK_druk