She’s Mercedes 2019

Wśród gwiazd – szlakiem Orlich Gniazd

tekst: Ewa Łuszcz

Sierpniowy IV Zlot Miłośniczek Zabytkowych Mercedesów She’s Mercedes odbył się w tym roku w centrum Parku Krajobrazowego Jury Krakowsko-Częstochowskiej szlakiem zamków Orlich Gniazd. Rozpoczął się w średniowiecznym (w pełni zrekonstruowanym) Zamku Bobolice niezwykle pięknie prezentującym się nocą, co wykorzystano do nocnego zwiedzania Zamku. Pierwszym przystankiem następnego dnia były białe wapienne ruiny zamku w Mirowie, które jak wszystkie kolejne położone są na wzgórzu i doskonale prezentują się w pełnym słońcu. Następnie kawalkada przejechała obok urokliwie położonego nad stawem Pałacu Raczyńskich w Złotym Potoku do Olsztyna k/Częstochowy, promującego się jako Słońce Jury. Imponujące ruiny olbrzymiego zamku znanego z wielu regularnie odbywających się tam imprez dominują nad miasteczkiem i widoczne są z rynku, gdzie Mercedesy prezentowały przez kilka godzin i cieszyły oczy mieszkańców i turystów. Gościnne miasteczko tętniło życiem i czuć w nim było klimat wakacyjnej beztroski. Słońce Jury nie zawiodło! Kolejny etap malowniczej trasy prowadził do zamku w Ogrodzieńcu, a tam atrakcji było aż nadto, gdyż akurat tego dnia odbywały się imprezy związane z obchodami dni tego miasteczka. Finałowy punkt rajdu to Pałac Czarny Las w Woźnikach, gdzie odbył się klimatyczny minikoncert i oraz wspólne muzykowanie. Z położonych na wzgórzach zamków komandor zlotu, Małgorzata Przebindowska, wybrała te szczególnie interesujące i zarazem dostępne dla zabytkowych aut. W końcu She’s Mercedes to styl i stan umysłu, a nie rajd terenowy.
W około 140-kilometrowym przejeździe szlakiem Orlich Gniazd uczestniczyło 9 zabytkowych Mercedesów, w tym 7 kabrioletów takich jak niewątpliwa czarna piękność W 121 190 SL z 1961, dalej Pagoda W 113, trzy roadstery R 107 i najmłodszy SL czyli R 129, który w tym roku świętuje 30-lecie wprowadzenia modelu i odważnie wkracza w świat zabytkowej motoryzacji. Był też odrestaurowany w powstałej w fabryce silników Mercedesa w Jaworze pod Wrocławiem W 201 z 1989 roku z załogą złożoną z pań z Departamentu Kontroli Jakości.
IV She’s Mercedes potwierdził, że ten zlot to same pozytywne emocje. Pasja do zabytkowej motoryzacji zbliża i daje dużo radości. Pasja, podobnie jak Mercedes, jest kobietą.