StarDrive Poland 2017 Krynica-Zdrój

Tekst: Joanna Karczmarek-Góras

Tradycją Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska stał się fakt, że długi czerwcowy weekend to prawdziwe święto zabytkowej motoryzacji celebrowane przy okazji corocznego spotkania Członków Klubu i jego Przyjaciół.

XVI już z kolei Zlot Zabytkowych Mercedesów organizowany pod nazwą StarDrive Poland 2017 odbył się w dniach 15-18.06.2017, a gościnną dla niego lokalizacją okazało się być przepiękne uzdrowisko Beskidu Sądeckiego – Krynica-Zdrój. Komandorem StarDrive Poland 2017 był Paweł Góras, natomiast funkcję vice-Komandora objął Michał Ungurian.

W pierwszy dzień zlotu 86 załóg zawitało w Hotelu Krynica.
Uczestnicy dojeżdżali z najróżniejszych i czasami bardzo odległych miejsc takich jak Szczecin czy Gdańsk, nie zabrakło również załóg zagranicznych z Niemiec i Szwecji.
Chęć miłej zabawy i spotkania z przyjaciółmi zniwelowała trudy długiej i niekiedy uciążliwej podróży, której komfort czasem odbiega od komfortu podróżowania współczesnymi samochodami.
Modele samochodów, które pojawiły się na zlocie to prawdziwy przekrój aut produkowanych pod marką Mercedes począwszy od lat 30-stych a skończywszy na początku lat 90-tych. Nie sposób wymienić wszystkich modeli, a tym bardziej typów pojazdów biorących udział imprezie. Na pewno było co podziwiać i czym się zachwycać….

Wszystkie auta łączyły dwa szczegóły: znak srebrnej gwiazdy na masce i fakt, że mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika zabytkowej motoryzacji.

Drugi dzień spotkania był tradycyjnie dniem rajdowym. Załogi wyjechały na ponad 100 km trasę biegnącą doliną Popradu przez Nowy Sącz, Piwniczną-Zdrój, Żegiestów przy czym załogi startowały na przemiennie w dwóch różnych kierunkach spotykając się potem na poszczególnych odcinkach. Malownicza i spacerowa trasa rajdu okazała się być okazją do sprawdzenia umiejętności posługiwania się mapą i podjęcia zdrowej rywalizacji podczas prób sprawnościowych, sprawdzenia znajomości przepisów ruchu drogowego i znajomości historii Mercedesa.
Dzień przyniósł uczestnikom wiele zabawy i wrażeń, pozwolił poznać region i wczuć się w klimat góralszczyzny. O tym, że Klubowicze doskonale zrozumieli atmosferę regionu świadczy fakt, że podczas regionalnej kolacji w Karczmie u Krakowiaka do północy bawili się przy dźwiękach skocznej góralskiej kapeli.

Trzeci trzeci dzień rajdu to „festiwal” piękna i elegancji w najlepszym wydaniu.
Na deptaku Dietla w obecności licznie zebranej publiczności, przy dowcipnym i profesjonalnym komentarzu Redaktora Naczelnego Miesięcznika Automobilista – Jurka Kossowskiego załogi prezentowały swoje auta i precyzyjnie dopasowane do nich stroje oddające klimat danej epoki. Były piękne suknie, lisy, kapelusze, smokingi, fraki a nawet stroje orientu, liczył się pomysł i prezencja. Jury w składzie: Ireneusz Korzeniewski – znawca mody męskiej oraz Michał Szeliga z Miesięcznika Classicauto precyzyjnie przyglądało się każdej załodze by sprawiedliwie wyłonić zwycięzców a wybór nie był łatwy.
Podsumowaniem Dnia i całej imprezy stał się Bal Komandorski, podczas którego uhonorowano najlepsze załogi w poszczególnych klasach pojazdów. XVI Zlot Zabytkowych Mercedesów zakończono podziękowaniami, uściskami i uśmiechem oraz zaproszeniem na kolejny StarDrive 2018 w Lubinie. Do zobaczenia !

Wyniki StarDrive Poland 2017 Krynica-Zdrój

Wyniki w Rajdzie StarDrive Poland 2017 w podziale na klasy

Wyniki Konkursu Elegancji StarDrive Poland 2017

Wyniki w Rajdzie StarDrive Poland 2017 Klasyfikacja Generalna

Galeria zdjęć StarDrive Poland 2017 Krynica-Zdrój