O Klubie

Historia Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska

Już przed rokiem 2000 po Polsce jeździło sporo Mercedesów, zabytkowych i nie tylko. Auta z gwiazdą na masce, w licznych grupach, pojawiały się na rajdach oldtimerów. Niektórzy kolekcjonerzy uczestniczyli w podobnych imprezach za granicą. Pionierami ruchu, którego kolejnym etapem było założenie Klubu, byli: Leszek Ficenes z Warszawy, wraz z posiadanym od lat 70. przedwojennym Mercedesem 200 roadster; Janusz Peszak z Katowic, wraz z Mercedesem 170V cabrio A; Józef Kołoczek z Rybnika, wraz z cudownie odnalezionym w zakopiańskiej stodole Mercedesem 10/20 HP z 1912 roku; Tadeusz Gach z Pawłowic, wraz z Mercedesem 170V cabrio B oraz Czesław Gąsior z Pszczyny, wraz z Mercedesem Pullman 320 z 1938 roku.

W końcu lat 90. powstała spółka DaimlerChrysler Automotive Poland (DCAP). Heinz-Eduard Lamprecht, członek zarządu firmy, będąc także właścicielem Mercedesa R107, rozpoczął działania zmierzające do zorganizowania w Polsce klubu zrzeszającego miłośników marki, na wzór organizacji działających w różnych krajach pod egidą Mercedes-Benz Classic Car International Ltd (MBCCI). Wspierał go pracownik DCAP Jerzy Marynowicz.

Wiosną 2000 roku za sprawą redaktora naczelnego magazynu Automobilista Jerzego Kossowskiego oraz odbudowującego zabytkowe Mercedesy Daniela Miłoszewskiego, roadster Leszka Ficenesa zaprezentowano na pikniku lotniczym w Góraszce. Pojawiły się też inne Mercedesy wystawione przez DCAP, a ufundowana przez firmę nagroda w postaci wyjazdu na austriacki zlot Mercedes-Benz Classic Days trafiła do właściciela „dwusetki” roadstera. W Salzburgu pojawili się też Joanna i Józef Kołoczkowie oraz Tadeusz Gach z Rudolfem Gruszką.

Po powrocie H.-E. Lamprecht zaproponował zorganizowanie klubu Mercedesa w Polsce. Poza wymienionymi na wstępie oraz Lamprechtem i Marynowiczem z DCAP do organizacji włączyli się: Jerzy Kossowski, Rudolf Gruszka, Grzegorz Goszczyński, Bogdan Musiał, Sebastian Pęciło i Franciszek Wałach. Spotkanie grupy inicjatywnej odbyło się 18 listopada 2000 r. w Ochabach. Opracowano statut i zdecydowano o używanej do dziś nazwie: Klub Zabytkowych Mercedesów Polska. 24 marca 2001 roku zwołano zebranie założycielskie Klubu jako stowarzyszenia, do którego dołączyli: Roman Chodoszy, Tadeusz Chełstowski, Paweł Góras, Wojciech Grzeszek, Maciej Koralewski, Krzysztof Kossobudzki, Michał Krzewski, Maciej Lichy (obsługa prawna stowarzyszenia), Marian Morawiec, Adam Nietrzeba i Piotr Szczublewski. Powołano tymczasowy zarząd z Józefem Kołoczkiem jako Prezydentem, a na siedzibę wybrano Katowice. Postanowiono o organizowaniu corocznego, wiosennego zlotu zabytkowych Mercedesów, za każdym razem w innym miejscu Polski, co pozostaje tradycją do dziś. Pierwszy oficjalny zlot odbył się w 2002 roku w Toruniu.

W maju 2001 roku Klub (9 aut) zaprezentował się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Tam właśnie Prezes DCAP Günter Baumgartner wręczył Prezydentowi Klubu Józefowi Kołoczkowi Certyfikat Członkostwa (Certificate of Membership) Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska w Mercedes-Benz Classic Car International Ltd., datowany na 9 maja 2001 roku. Trzy miesiące później, na koniec sierpnia, Klub uzyskał swoją sądową rejestrację jako stowarzyszenie.

Z biegiem czasu Klub Zabytkowych Mercedesów Polska zmieniał swój charakter. Z małej, kameralnej organizacji w kilka lat przeistoczył się w spore, liczące ponad setkę członków stowarzyszenie, by osiągnąć w 2020 roku liczbę 160 aktywnych klubowiczów. Coroczne zloty zwane StarDrive także urosły z 40-50 do blisko setki uczestniczących załóg. Do tradycji weszły też inne imprezy klubowe jak kobiecy zlot She’s Mercedes czy prezentacje na wystawach i targach zabytkowej motoryzacji. Członkowie Klubu uczestniczą w najważniejszych imprezach międzynarodowych, by wspomnieć tylko tę najbardziej prestiżową, włoskie Mille Miglia.