Wycieczka Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska do Stuttgartu 10-12.10.2019

Wycieczka KZMP do Stuttgartu
10-12.10.2019

Klub Zabytkowych Mercedesów Polska zorganizował w dniach 10-12 października 2019 wycieczkę do fabryki Mercedesa w Sindelfingen i do Muzeum Mercedes Benz w Stuttgarcie. Program wyjazdu zakładał także indywidualne zwiedzanie Motor World rejon Stuttgart.

W fabryce zwiedziliśmy m. in. halę produkcji nadwozi, tzw. blacharnię. Zaskakuje fakt, że na tak dużej powierzchni pracują tylko 3 osoby, a cały cykl produkcji jest w pełni zautomatyzowany. Zapoznaliśmy się zarówno z robotami które zrobiły na nas największe wrażenie jak i budową hali i trybami pracy. Następnym punktem była linia montażu klasy S oraz Maybacha. Nasz przewodnik wytłumaczył nam jak odczytywać tabliczki identyfikujące wyposażenie jaki kraj przeznaczenia danego modelu na linii. Ostatnim punktem był dział premium aut gotowych. Pozwolono nam bez skrępowania oglądać i spacerować wokół aut.

Po zakończeniu „Factory Tour” udaliśmy się na obiad w przylegającym do fabryki Kundencenter. Wielu uczestników zrobiło zakupy w sklepie fabrycznym Mercedesa i pooglądało wiele ciekawych aut współczesnych z najwyższej półki, warto wspomnieć tu o Prototypie Mercedes Maybach Vision 6. Następnie udaliśmy się do mekki każdego fana trójramiennej gwiazdy.

Budynek Muzeum, na 9 kondygnacjach zgromadził setki pojazdów i ponad 1500 eksponatów okołomotoryzacyjnych. Zadziwiają trasy w kształcie elipsy, na których przeplatają się szlaki 125-letniej historii firmy z kolekcją najważniejszych modeli, a wśród nich są też te używane przez znane osoby ze świata władzy i showbiznesu. Historia motoryzacji została tutaj powiązana z dziejami współczesnego świata także poprzez informacje zamieszczone na ścieżkach dla zwiedzających. Godzinne zwiedzanie z przewodnikiem minęło bardzo szybko. Dobrze, że w planie wycieczki było jeszcze 2,5 godzinne zwiedzanie indywidualne i zakupy, bo oprócz hal wystawowych jest w muzeum restauracja, sklep z pamiątkami, centrum sprzedaży nowych aut a także youngtimerów.

Następnego dnia czekała nas wizyta w Motor World Stuttgart. Ale z uwagi na niewielką odległość od Muzeum i zapasu czasowego postanowiliśmy zwiedzić je tego samego dnia. Miejsce to oczarowało nas. Powinien odwiedzić je każdy pasjonat motoryzacji, niekoniecznie Mercedesa. Kilkaset pojazdów i motocykli jest tutaj sprzedawanych, odnawianych, konserwowanych i wynajmowanych. Właściciele zabytkowych i sportowych pojazdów mogą je prezentować w szklanych skrzynkach, co robi naprawdę spore wrażenie… Duża ilość samochodów starych, nowych, nierzadko egzotycznych, sprawia, że czujemy się jak w filmie: auta, salony i magazyny pełne superaut, showroomów i serwisów (np. Mc Larena).Urokliwe miejsce, pełne osobliwości. A dopełnieniem jego są sklepy z akcesoriami oraz hotel i restauracja w której to skosztowaliśmy lokalnych przysmaków.
  
Dziękujemy za możliwość zwiedzenia tych wyjątkowych miejsc.

Oskar Rzeszot