V Zlot – Rybnik 2006

W dniach 15-18 czerwca 2006 r. odbył się w Rybniku V Ogólnopolski Zlot Zabytkowych Mercedesó w organizowany przez Klub Zabytkowych Mercedesów Polska.

Po raz pierwszy w swojej historii Klub Zabytkowych Mercedesów zorganizował trzydniowy zlot. Było to możliwe dzięki licznym sponsorom: DaimlerChrysler Automotive Polska, Shell Polska, Michelin Polska, Koltrans, mbclassic, autoklasyk, Inter Car II Zabrze. Patronatami medialnymi byli: Auto Świat, Automobilista i Dziennik Zachodni.

Do przepięknie położonego Hotelu Olimpia w czwartek w dniu 15 czerwca 3006 roku zjechało 55 załóg. Załogi otrzymały numery startowe zgodnie z rokiem produkcji pojazdu. I tak z numerem 1 startował najstarszy samochód zlotu – Mercedes Posen HP 10/20 z 1912 roku. Listę załóg z numerem 60 (jak zwykle nie przydzielono numeru startowego 13) zamykał Mercedes W107 560 SL z 1985 roku. Samochody były podzielone na cztery klasy. Do klasy: I zostały zakwalifikowane samochody wyprodukowane do 1950 roku, II klasy – samochody wyprodukowane w latach 1951 – 1960, klasy III – w latach 1961 1970, IV klasy – w latach 1971-1985. Oczywiście najliczniej reprezentowana była klasa IV, w której to przeważały modele W 107 R/C w różnych wersjach silnikowych. Wieczorem uczestnicy zlotu spotkali się na Biesi adzie z Mercedesem, podczas której mogli zapoznać się z krótką historią Ogólnopolskich Zlotów Zabytkowych Mercedesów organizowanych przez Klub Zabytkowych Mercedesów Polska.

Następnego dnia załogi wystartowały do przejazdu po wyznaczonej trasie kierując się Książką Dr ogową przygotowaną przez Automobilklub Śląski. Znak do startu pierwszej załogi dał Prezydent Miasta Rybni ka Adam Fudali. Załogi musiały ponadto odpowiedzieć na pytania z historii marki Mercedes-Benz, jak również ze z najomości prawa o ruchu drogowym. Na trasie przejazdu samochody wzięły udział w pięciu próbach sprawnościowych. Meta przejazdu była wyznaczona na Rynku w Rybniku podczas trwającego tam pokazu współczesnych mercedesów zorganizowanego prze Inter Car Zabrze II. Załogi przejeżdżały linię mety w odstępach jednominutowych. Niestety, nie wszystkim załogom udało się wjechać na Rynek, gdyż ze względu na ewentualny wybuch bomby cały rynek został zamknięty przez policję i straż pożarną, a wszyscy uczestnicy pokazu współczesnych mercedesów, mieszkańcy i turyści musieli opuścić zagrożone miejsce. Wieczorem uczestnicy zlotu spotkali się na koncercie muzycznym zorganizowanym przez Urząd Miasta w Rybniku w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków.

W sobotę rano wszystkie załogi przebrane w stroje z epoki zorganizowaną kolumną w asyście policji przejechały spod Hotelu Olimpia na Rynek w Rybniku, gdzie odbył się Pokaz Elegancji. Konkursowe Jury w składzie: Jerzy Wróbel – Naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Rybnika, Robert Pakosz – właściciel Inter Car Zabrze II, Marcin Kasprzyk – Dyrektor Oddziału Tygodnika Zachodniego w Rybniku miało ogromne trudności z wyborem najlepszych załóg, gdyż wszystkie prezentowały się znakomicie. Pokaz Elegancji prowadził z ogromną swadą Józef Polok, mieszkaniec Rybnika członek Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska. Wieczorem 17 czerwca na Balu Komandorskim zostały wręczone puchary dla zwycięzców w poszczególnych klasach w „rajdzie”, Konkursie Elegancji oraz dla międzynarodowych załóg, najmłodszych uczestników zlotu. Zgodnie z tradycją Komandor V Polskiego Zlotu Zabytkowych Mercedesów Leszek Ficenes wręczył puchar im. Grzegorza Goszczyńskiego dla najładniejszej W114/115. Puchar ten otrzymała załoga nr 30 w składzie Dobosiewicz Krzysztof, Januszewski Rafał jadąca na samochodzie W115 220 z 1975 roku.

Klub Zabytkowych Mercedesów Polska dziękuje Prezydentowi Miasta Rybnika Adamowi Fudali, wszystkim pracownikom Urzędu Miasta Rybnika a szczególnie Jurkowi Wróblowi i Joannie Hawel za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu V Polskiego Zlotu Zabytkowych Mercedesów Rybnik 2006.

Galeria zdjęć V Zlot Rybnik